Szkoła w Chałupkach z kolejną wizytą w Seeshaupt - 2018

To już piąty raz, kiedy grupa uczniów wraz z nauczycielami odwiedziła naszą partnerską gminę Seeshaupt niedaleko Monachium w ramach współpracy gmin Krzyżanowice – Seeshaupt. 15 uczniów głównie klasy czwartej i piątej, z dwoma opiekunami: panią Marią Gołąbek i Violettą Nowak oraz Panią dyrektor szkoły w Chałupkach Barbarą Tomczyk przebywało, dzięki zaangażowaniu i pomocy władz tych dwóch gmin, w malowniczym Seeshaupt od 21 do 26 marca. Mieliśmy okazję poznawać siebie nawzajem, nasze kraje, kulturę i tradycję. Przełamywaliśmy bariery językowe i łamaliśmy wszelkie narodowe stereotypy. Zacieśnialiśmy partnerstwo i przyjaźń
między naszymi krajami i gminami.

Jak zawsze bardzo ciepło zostaliśmy przywitani i po zakwaterowaniu w przepięknym, rodzinnym hotelu Garni Sterff, udaliśmy się na długi spacer po okolicy. Pogoda i humory, mimo długiej podróży , dopisywały. Jednak tego dnia, tuż po kolacji udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Kolejny dzień był bardzo pracowity. Tuż po śniadaniu odwiedziliśmy goszczącą nas szkołę podstawową. Czekali na nas wszyscy uczniowie i nauczyciele na czele z Panią dyrektor. Uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny, a my wręczyliśmy im przywiezione prezenty. Potem podzieleni na grupy udaliśmy się na lekcje, na których między innymi przygotowywaliśmy w mieszanych grupach  międzynarodowych materiały na mszę w lesie. Najbardziej ekscytującym punktem programu tego dnia był pobyt u rodzin. Dzieci polskie spędziły całe popołudnie u swoich niemieckich przyjaciół. Po powrocie wymieniały się wrażeniami, opowiadały co robiły. Tego dnia wspólnie zjedliśmy również kolację w miejscowej pizzerii.

W piątkowe przedpołudnie udaliśmy się razem do lasu szkolnego na leśną mszę. Brnęliśmy ponad godzinę w śniegu, co dzieciom sprawiło bardzo dużo frajdy. Przed mszą nastąpiło uroczyste sadzenie przez dzieci polskie i Panią dyrektor drzewka naszej gminy. Mszę sprawował uczący w szkole pastor ewangelicki i dzieci do tego przygotowane. Po mszy dzieci szukały gniazdek zajączka, w których znalazły słodycze. Po powrocie zjedliśmy obiad i przygotowywaliśmy palmy wielkanocne. Wieczorem tego samego dnia uczestniczyliśmy w bardzo wyjątkowym bawarskim wydarzeniu. Na miejscowej scenie wystawiana była tradycyjna bawarska komedia. Mieliśmy okazję usłyszeć bawarski dialekt i uczestniczyć w tradycji bawarskiego biesiadowania. W sobotę po śniadaniu udaliśmy się do skansenu wsi bawarskiej. Tam między innymi samodzielnie ubijaliśmy masło, które potem również samodzielnie skonsumowaliśmy. Pogoda dopisywała, a więc również podziwialiśmy niezwykłe alpejskie krajobrazy. Wieczór tego dnia był również bardzo wyjątkowy. Pojechaliśmy na sanki. Sami musieliśmy wspiąć się na górę, gdzie najpierw posililiśmy się, a potem zjechaliśmy. Dzieci były przeszczęśliwe.

W niedzielny poranek udaliśmy się na mszę z własnoręcznie przygotowanymi palmami, a zaraz po obiedzie na wycieczkę do muzeum „Buchheima”, gdzie podziwialiśmy oprowadzanie przez przewodnika sztukę współczesną. Tam również zjedliśmy przepyszny podwieczorek. Wieczór tego dnia był jednak smutny. Nastąpiła pożegnalna kolacja, w której brali udział przedstawiciele gminy i nauczyciele zaangażowani w wymianę.

Po śniadaniu w poniedziałek, udaliśmy się z wizytą do Urzędu Gminy Seeshaupt, gdzie Pan Burmistrz Seeshaupt Michael Bernwieser opowiadał nam o swoim miejscu pracy, gminie i jej mieszkańcach. Zostaliśmy obdarowani albumami o gminie i słodyczami. Pożegnaliśmy się z naszymi niemieckimi opiekunami, podziękowaliśmy za serdeczną gościnę oraz niesamowite przeżycia i niestety musieliśmy udać się w drogę powrotną. Cali, zdrowi i pełni pozytywnych myśli i energii dotarliśmy na miejsce późnym wieczorem. W tym miejscu w imieniu nauczycieli oraz przede wszystkim dzieci chcieliśmy jeszcze raz podziękować władzom gminy, na czele z Panem Wójtem gminy Krzyżanowice Grzegorzem Utrackim, za możliwość uczestniczenia w takim wydarzeniu oraz możliwość zdobywania nowych doświadczeń.


 

Zobacz zdjęcia w galerii...

 

 

 

 

 

Wstecz