Dzień Górnika

Początek grudnia większości z nas kojarzy się przede wszystkim z Mikołajem. Ale tradycją w naszej szkole stały się coroczne spotkania 4 grudnia z przedstawicielami zawodu, który niestety powoli zaczyna przeżywać kryzys. Chodzi oczywiście o dzień 4 grudnia, w którym to górnicy obchodzą swoje święto.

W tym roku szkolnym o Barbórce pamiętali uczniowie klasy szóstej, którzy pod opieką swojej wychowawczyni przygotowali biesiadę śląską. Jej tematem były perypetie życiowe pewnego górnika, Francika Buły – od dnia narodzin do wieku dorosłego.

Uczniowie rozpoczęli swój występ od tanecznego wejścia na salę i zaśpiewania śląskiej wersji „Bałkanicy” . Następnie przybliżyli nam w przygotowanych scenkach kolejne etapy z w życiu bohatera. Występy przerywały typowe piosenki śląskie, te stare np. „Szła dzieweczka”, ale również współczesne np. „Gołymbiorze”, odśpiewane przez aktorów oraz publiczność, w czym pomagały na pewno przygotowane wcześniej śpiewniki.

Występ osłodził śląski kołocz, upieczony przez panią Bogusie Faranę, która w przygotowanym wcześniej filmiku opowiedziała i pokazała zgromadzonym na sali, jak się robi ten słodki wypiek.

Imprezę zakończono wręczeniem prezentów, przygotowanych prze uczniów.

Wstecz