Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. 


 https://www.gov.pl/web/laboratoria 

Zapraszamy do galerii z zajęć #LaboratoriaPrzyszłości 


 

 

Oto co się działo w szkole na zajęciach #LaboratoriaPrzyszłosci:

 

 

 

 

W czerwcu 2023:

 

Uczniowie kl.5 wraz z opiekunem wieszali budki lęgowe dla ptaków. Budki wykonali chłopcy na kółku technicznym w ramach Laboratoriów Przyszłości.

 

    

 

Na zajeciach informatycznych uczniowie wykonywali własne wakacyjne projekty, wykorzystując gotowe bryły, kopiując je i łącząc a nastepnie drukowali je.

 

   
  

 

 

W kwietniu 2023:

Na zajeciach informatycznych uczniowie wykonywali i drukowali projekty wykorzystując gotowe bryły i modyfikując je lub korzystali z narzędzia "pisak".

  

 

W marcu 2023:

 

Na zajęciach technicznych uczniowie uczyli się obróbki mechanicznej drewna. Wykorzystali do tego celu papier ścierny o gradacji 80 oraz 100. Uczniowie szlifowali wcześniej przygotowane elementy do takiego stanu aby nie pozostały ostre krawędzie zagrażające bezpieczeństwu użytkowników oraz nadając ładny, estetyczny wygląd. Na kolejnych zajęciach wykonywano dekoracje z okazji Świąt Wielkanocnych w postaci jajek wycinanych z drewna przy pomocy wyrzynarkiUczniowie obrabiali wycięte elementy przy pomocy papieru ściernego w celu wyszlifowania ostrych krawędzi. Następnie uczniowie przy pomocy lutownicy oraz odpowiednio dobranej końcówki wypalali na wyciętych elementach napis “FroheOstern”. Końcowym etapem pracy uczniów było polakierowanie wykonanych prac.

 

    

 

Na zajęciach informatycznych uczniowie kończyli projekty przyborników wg własnego pomysłu opatrzone tekstem z imionami a następnie zostały one wydrukowane. 

 

     

 

 

W lutym 2023:

Na zajęciach technicznych uczniowie zapoznali się zasadami działania kolejnego sprzętu wykorzystywanego w przydomowych warsztatach jakim jest lutownica. Na początku uczniowie zostali przeszkoleni z zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas posługiwania się tego rodzaju sprzętem. Na początek w celu nabycia umiejętności posługiwania się lutownicą uczniowie wypalali na kawałku drewna kilka wyrazów dowolnie przez siebie wymyślonych. Dzięki temu uczą się manualnego posługiwania się lutownicą. W dniu dzisiejszym wykorzystano: lutownicę, okulary ochronne, rękawice ochronne, stół techniczny. Kolejne zajęcia techniczne z grupą uczniów klasy V polegały na nauce sposobów łączenia przewodów elektrycznych typu linka oraz drut przy pomocy lutownicy elektrycznej. W trakcie zajęć korzystaliśmy z następujących sprzętów: lutownica, zacisk do przewodów, kleszcze, obcęgi, skrzynka narzędziowa, stół ślusarski, rękawice ochronne.

  

Na zajęciach informatycznych uczniowie w dlaszym ciągu pracowali w Tinkercad a także wydrukowano pierwswze projekty przy pomocy drukarki 3D.

   

 

W styczniu 2023:

Na zajęciach informatycznych uczniowie przeszli do projektowania elementów pod drukarkę 3D. Pierwszym krokiem w tym kierunku było zapoznanie się z programem Tinkercad.

 

 

W grudniu 2022:

Na zajęciach technicznych korzystaliśmy z następujących sprzętów pozyskanych do szkoły na rzecz realizowanych zajęć technicznych: wkrętarki akumulatorowe, piły ramowe do drzewa, liniał, nóż do tapet, stół techniczny, okulary ochronne, rysik, kątomierz, pilniki do drewna, rękawice ochronne.

      

Na zajeciach informatycznych uczniowie programowali robota CodeyRocky tak, aby zagrał piosenkę "Jingle Bells", co częściowo się już udało.

   

 

W listopadzie 2022:

 

Na zajęciach technicznych wykorzystano: stół ślusarski, piłę ramową, wkrętarki, rysik, liniał, nóż do tapet, kątomierz.

 

    

 

Na zajęciach IT uczniowie programowali roboty CodeyRocky za pomocą bardziej skomplikowanych poleceń.

 

   

 

   

 

  

W październiku 2022:

 

W ramach zajęć IT uczniowie klas młodszych zapoznawali się z robotem CodeyRocky (do grupy dołaczyło kilkoro nowych uczniów), uczyli się jak go połaczyć z tabletem oraz wykonali proste kodowanie w tutorialu programu mBlock. Uczniowie starsi w trakcie zajęć zapoznawali się z programem tinkercad do projektowania elementów pod wydruk w drukarce 3D i drukowali swoje pierwsze projekty.

 

  

 

Na zajęciach technicznych uczniowie sprawdzali poprawność działania sprzętu oraz narzędzi otrzymanych na zajęcia techniczne. Niektóre z narzędzi należało złożyć i skręcić aby poprawnie działały. Uczniowie pod opieką nauczyciela oraz przy pomocy otrzymanych instrukcji składali otrzymane narzędzia.

 

    

 

Na zajęciach robótek ręcznych uczniowie haftowali swoje inicjały, wykorzystując znane ściegi oraz poznali ścieg krzyżykowy. Niektórzy stworzyli własne projekty do haftowania i wyszywali je według własnych pomysłów.

 

  

 

 

 

 

 

We wrześniu 2022:

W ramach zajęć informatycznych uczniowie klas młodszych i starszych zapoznawali się z robotem CodeyRocky, uczyli sie jak go połaczyć z tabletem oraz wykonali pierwsze, proste kodowanie w tutorialu programu mBlock.

Na zajęciach robótek ręcznych dzieci zapoznały się z wyposażeniem pracowni i prostymi ściegami hafciarskimi takimi, jak fastryga, stębnówka i łańcuszek.

    

 


 

 

 Filmy na kanale YouTube z naszych zajęć: