Wycieczka do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

W marcu 2018 roku w I LO im. Jana Kasprowicza w Raciborzu odbyła się XII edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Społeczeństwie, który jak co roku skierowany został do uczniów szkół gimnazjalnych powiatu raciborskiego. W podzielonym na dwa etapy konkursie (pisemnym i ustnym) uczestnicy  musieli wykazać się znajomością zagadnień historycznych z zakresu I wojny światowej, okoliczności w jakich Polska odzyskała niepodległość oraz wydarzeń, które towarzyszyły formowaniu granic państwowych II Rzeczpospolitej. Również w ramach niniejszego przedsięwzięcia postanowiono bowiem uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, co odzwierciedlone zostało już w haśle przewodnim konkursu: „Wspólnota polityczna – 100-lecie odzyskania niepodległości”.

Gminę Krzyżanowice reprezentowali uczniowie, pobierający naukę w szkole podstawowej w Bieńkowicach, Chałupach i w Tworkowie. Ostatecznie II miejsce w konkursie przypadło Emili Buchcik z SP w Chałupkach. Trzecią lokatę uzyskała zaś Karolina Czogała z SP w Bieńkowicach.  

Jedną z nagród, którą otrzymali zdobywcy I–III miejsca w konkursie była wycieczka do Strasburga, zorganizowana przez biuro poselskie Posła do Parlamentu Europejskiego Bolesława Piechy. Odbyła się ona w daniach 12–16 czerwca 2018 roku. W trakcie wycieczki jej uczestnicy (m.in. uczennice: Emilia Buchcik i Karolina Czogała oraz nauczyciel Janusz Mokrosz) zyskali okazję do:

- odbycia rejsu łodzią turystyczną po kanałach Strasburga,

- zwiedzenia starego miasta w Strasburgu,

- wizyty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu,

- spotkania z posłem do Parlamentu Europejskiego – Bolesławem Piechą,

- odwiedzenia norymberskiego Pałacu Sprawiedliwości, w którym w latach 1945–1946 toczył się proces hitlerowskich zbrodniarzy wojennych – tzw. proces norymberski,

- zwiedzenia starego miasta w Norymberdze.

Niektóre z punków wycieczki utrwalono w postaci fotograficznej. Zapraszamy zatem do obejrzenia fotogalerii na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Chałupkach.


 

Zobacz zdjecia w galerii...

Wstecz