Wycieczka rowerowa "Zabytki gminy Krzyżanowice - zwiedzaj lokalnie"

W ramach zajęć języka niemieckiego mniejszości narodowej uczniowie klas I A i I B gimnazjum wraz z opiekunami - panią mgr Marią Gołąbek, mgr Klaudią Rusnarczyk oraz z panem Stanisławem Nieszporek udali się w dniu 07.10.2015 na wycieczkę rowerową, mającą na celu zwiedzanie zabytków gminy Krzyżanowice.

Pierwszym zabytkiem był zamek w Krzyżanowicach. Uczniowie dowiedzieli się najważniejszych i najbardziej interesujących informacji na temat owego zabytku. Uczniowie mieli nawet okazję spotkać i przywitać się z jedna z sióstr zakonnych oraz jej podopieczną. Kolejnym punktem zwiedzania były ruiny zamku w Tworkowie. Uczniowie poznali historią spłonięcia zamku oraz najciekawsze historie związane z tym zabytkiem. Jedną z historii była legenda o "Białej Damie", którą można było ostatni raz zobaczyć krótko przed spłonięciem zamku. To ona przepowiedziała owe spłonięcie. Następnie uczniowie udali się do parku i nad "Trzeciok" - największy staw w Tworkowie. Kolejnym przystankiem był sklep "Lewiatan", gdzie uczniowie po ciężkim wysiłku zaopatrzyli się w napoje. Stamtąd wraz z opiekunami udali się do zabytkowego Kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Uczniowie mieli okazję zobaczyć i dowiedzieć się najciekawszych informacji dotyczących owego zabytku. Jest to jeden z najpiękniejszych Kościołów, stylu barokowego, naszego regionu. Ostatnim etapem zwiedzania było DFK w Tworkowie, w którym to uczniowie za zgodą i pod przewodnictwem pana Brunona Chrzibka mieli okazję poznać i zobaczyć kawałek lokalnej historii. Zobaczyli m.in. wiele zdjęć oraz muzeum, znajdujące się na pierwszym piętrze budynku. Uczniowie mogli nawet podziwiać zdjęcia, na których można było zobaczyć nasza panią z j. niemieckiego - panią Klaudię, która jak się okazało była przez 10 lat tancerką zespołu ludowego, działającego przy DFK w Tworkowie "Tworkauer Eiche" - "Tworkowskie Dęby".

Na sam koniec wycieczki zorganizowany został grill, na który zaproszono pana przewodniczącego Rady Gminy. Na twarzach uczniów oraz opiekunów gościły piękne i szczere uśmiechy. Pomimo chłodnej pogody wycieczka była bardzo udana! ;)

Klaudia Rusnarczyk


 

zabytki

Wstecz