Wycieczka do Wiednia - 29 listopada 2013

   29 listopada 2013 r. uczniowie gimnazjum w Chałupkach udali się na wycieczkę programową z j.niemieckiego do Wiednia. Zwiedziliśmy pałac Schöbrunn, gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. skromne i proste komnaty mieszkalne i gabinety cesarza Franciszka Józefa (który zmarł w pałacu 21 listopada 1916) oraz okazale prezentujące się sale reprezentacyjne i pokoje gościnne. Dowiedzieliśmy się, że w Sali Lustrzanej koncertował Mozart jako sześcioletnie cudowne dziecko. W Okrągłym Gabinecie Chińskim Maria Teresa odbywała tajne konferencje z kanclerzem księciem Wenzelem Antonem von Kaunitzem. W pokoju -Im Vieux-Lacque konferował Napoleon. Tam 14 października 1809 podpisano pokój w Schönbrunn. W Błękitnym Salonie Chińskim cesarz Karol I podpisał w 1918 r. zrzeczenie się z udziału w rządach, co praktycznie oznaczało koniec monarchii. Pokój Milionowy ma ściany wybijane drewnem różanym i ozdobione cennymi miniaturami z Indii i Persji. Zaliczany jest do najpiękniejszych wnętrz rokokowych na świecie. W Wielkiej Galerii tańczono podczas kongresu wiedeńskiego (1814–1815), a dziś odbywają się tam spotkania przy wyjątkowych okazjach. 

   Po zwiedzeniu pałacu udaliśmy się do zoo, które znajduje się na terenie Parku Schönbrunn, w sąsiedztwie Palmiarnii. Ma powierzchnię 17 ha i można w nim zobaczyć około 4600 przedstawicieli 480 gatunków zwierząt. Zoo zostało założone w 1752 r. jako cesarska menażeria i jest najstarszym ogrodem zoologicznym świata. Obecnie Tiergarten Schönbrunn pełni funkcję nie tylko zoo, ale także placówki zajmującej się ochroną zwierząt (poprzez specjalne programy hodowlane) i prowadzącej działania edukacyjne.

   Następnie udaliśmy się do Katedry Świętego Szczepana Męczennika, która jest dumą i jednym z symboli miasta Wiednia, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta, jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii. 
Na zakończenie, by poczuć atmosferę adwentu zwiedziliśmy czarujące jarmarki przedświąteczne. Podczas tradycyjnego Wiedeńskiego Czaru Adwentowego (Wiener Adventzauber) plac Rathausplatz zamienia się w lśniącą bajkową krainę. Na około 150 stoiskach można kupić prezenty świąteczne, ozdoby choinkowe, słodycze i ciepłe napoje. Drzewa otaczającego go parku ratuszowego są pełne świątecznych dekoracji i toną w morzu światełek. Szczególnie wiele atrakcji przygotowano dla dzieci.
Tylko kilka kroków dalej leży wioska świąteczna na placu Maria-Theresien-Platz pomiędzy Kunsthistorisches Museum a Naturhistorisches Museum. Tu w czasie Adwentu ponad 70 stoisk oferuje tradycyjne wyroby rękodzielnicze i oryginalne pomysły na prezenty. Woń świątecznych wypieków wywoływała w nas przedświąteczny nastrój.

   Dziękuję nauczycielom (p.V.Nowak, p.K.Misz, p.B.Bożek) za współpracę.

M.Gołąbek

Wstecz