Mamy klasę

Konkurs My mamy klasę/Wir haben Klasse odbywa się w ramach projektu Deutsch hat Klasse/Niemiecki ma klasę i jest skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych, którzy wspólnie uczą się języka niemieckiego i chcą dokonać zmian w aranżacji klasy, w której uczą się tego języka. 
My podjęliśmy to wyzwanie i dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców i uczniów dokonaliśmy zmiany sali numer 28.

Członkowie zespołów konkursowych dyskutowali, planowali, podejmowali decyzje i zmieniali swoje klasy, w których uczą się języka niemieckiego dokumentując ten proces na blogach, facebooku, na zdjęciach, w krótkich filmach i prezentacjach power point.

Jury stanęło przed trudnym zadaniem wyłonienia dziesiątki finalistów. Przesłane dokumentacje pokazywały ogromną kreatywność i zaangażowanie uczniów i nauczycieli, dyrektorów szkół, a także rodziców i przyjaciół uczestników. Wiele zespołów całkowicie zmieniło swoje stare klasy. Niektóre sale lekcyjne zostały pomalowane na nowo, w niektórych pojawiły się nawet nowe meble i sprzęty. Szczególnie ważne były zmiany dokonane przez zespoły konkursowe takie jak: aranżacja ławek zależna od rodzaju aktywności, aktualne plakaty i pomoce do nauki języka niemieckiego wykonane przez uczniów. Z całą pewnością wielką rolę odgrywają również te zmiany, które przyczyniają się do kształtowania przyjemnej atmosfery podczas nauki i przebywania w sali.

24 kwietnia zostało wybranych 10 szkół do finału tego konkursu i z wielką dumą możemy oznajmić, iż nasza szkoła znalazła się wśród finalistów.
Finalistami konkursu „My mamy klasę/ Wir haben Klasse“ są:

  • Zespół Szkół w Ropicy Polskiej wraz z nauczycielką Joanna Czajką-Ćwik,

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Rudzie Śląskiej wraz z nauczycielką Sylwią Michalik,

  • dwie klasy Gimnazjum w Zbąszyniu wraz z nauczycielkami Karoliną Hehout i Wiolettą Wachowską-Hyszka,

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chałupkach wraz z nauczycielką Marią Gołąbek,

  • Gimnazjum nr 12 w Poznaniu wraz z nauczycielką Barbarą Zawadzką-Wylegałą,

  • dwie klasy Gimnazjum im. Św. Jadwigi Królowej w Luborzycywraz z nauczycielkami Martą Bilską i Joanną Słują,

  • Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach wraz z nauczycielką Joanną Sieńko,

  • Gimnazjum nr 60 im. Cyryla Ratajskiego w Poznaniu wraz z nauczycielką Ewą Tarabasz,

  • Gimnazjum nr 3 w Gliwicach wraz z nauczycielem Aleksandrem Lubiną,

  • Gimnazjum nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Lublinie wraz z nauczycielką Katarzyną Kamińską.

Więcej informacji o konkursie:

Zadanie konkursowe:
Uczniowie uczący się wspólnie języka niemieckiego stworzyli wraz z nauczycielem tego języka zespół. Pierwszym zadaniem zespołu  było wspólne zastanowienie się nad tym, jak mogłaby wyglądać wymarzona klasa do nauki języka niemieckiego? Pracując metodą projektu członkowie zespołu rozpatrywali jakie zmiany są możliwe do przeprowadzenia i które z nich powinny stać się celem działań zespołu. Ważne było przy tym, by wziąć pod uwagę zarówno potrzeby uczniów, jak i nauczyciela. Jednocześnie zespół powinien zastanowić się, od kogo mógłby otrzymać wsparcie przy dokonywaniu zmian w klasie, a także zidentyfikować osoby, które powinny być uwzględnione w procesie podejmowania decyzji. Kolejnym krokiem było zaplanowanie związanych z tym działań i realizacja planów. Cały proces dokonywania zmian musiał być dokumentowany na bieżąco za pomocą zdjęć lub/i filmów oraz prostych protokołów sporządzonych w języku niemieckim. Nauczyciel języka niemieckiego przesyłał w imieniu całego zespołu dokumentację na adres Goethe-Institut w Warszawie podany przy potwierdzeniu zgłoszenia. Termin nadsyłania prac upłynął 30.03.2015. 

Zadanie konkursowe musiało być wykonane za wiedzą i zgodą dyrektora szkoły. Szczegółowe informacje są dostępne w regulaminie konkursu. 

Cele konkursu:
- Motywacja uczniów do partycypacji w zmianach przeprowadzanych w szkole 
- Motywacja do wprowadzania zmian w sali lekcyjnej wspierających proces dydaktyczny 
- Motywacja do nauczania języka niemieckiego zorientowanego na działanie 

12 maja odwiedziły naszą szkołę przedstawicielki Instytutu Goethego w Warszawie, by zobaczyć efekty naszej pracy oraz zapytać uczniów klasy IIB, wychowawczynię i panią dyrektor o poszczególne etapy projektu oraz plany na przyszłość.

18 maja zostaną ogłoszone wyniki konkursu. Trzymajcie za nas kciuki!

 

Wstecz