Uczniowie gimnazjum w Chałupkach gościli na Słowacji

W ramach projektu „Schulern als Wirtshaftexperte” z programu Socrates – Comenius Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji 9 uczniów naszego gimnazjum wraz z opiekunami gościła w miejscowości Spiśska Nova Ves na Słowacji. Była to już druga nasza wizyta w ramach naszego przedsięwzięcia na Słowacji, po dwóch wizytach na Węgrzech i goszczeniu naszych partnerów w Polsce. Nasza podróż rozpoczęła się wczesnym porankiem 9 maja. Spakowaliśmy w walizki dobry humor, pozytywne nastawienie, zgromadzoną niezbędną wiedzę i nadzieję na wzbogacenie doświadczeń w dobrym towarzystwie. Na miejscu przywitali nas słowaccy koledzy i koleżanki oraz grupa przybyłych już wcześniej Węgrów. Po zakwaterowaniu i rozpakowaniu się w miejscowym hoteliku poszliśmy na rekonesansowy spacer po miasteczku Spiśska Nova Ves. To malowniczo położone małe miasteczko na Spiśu tuż obok Słowackiego Raju i Tatralandii. Wizytę w Spiśskej rozpoczęliśmy od oficjalnej wizyty u Pana Burmistrza w Urzędzie Miasta. Przyjęto nas z pełnymi honorami. Pan Burmistrz przybliżył nam profil miasta , a następnie oprowadził nas po urzędzie i opowiadał między innymi o miastach partnerskich, z którymi współpracuje. Mieliśmy okazję wejść na najwyższą na Słowacji wierzę kościelną i podziwiać panoramę okolicy. Po obiedzie poszliśmy do miejskiej galerii, gdzie obejrzeliśmy ekspozycję miejscowego malarza Josefa Hanuli oraz drugą poświęconą malarstwu barokowemu. Popołudnie młodzież spędziła na basenie.

Drugi dzień spędziliśmy na ciężkiej pracy. Po śniadaniu gościliśmy z wizytą w „OPTbance”, czyli węgierskim oddziale banku na Słowacji. Pani dyrektor banku opowiadała młodzieży o specyfice pracy w banku oraz o zasadach oszczędzania na Słowacji. Młodzież szczególnie interesowały zarobki Słowaków oraz zasady otrzymywania kredytów. Popołudnie spędziliśmy w Spiskiej Odborni Ekonomickiej Skole. Pracowaliśmy nad projektem. Młodzież słowacka, polska oraz węgierska grała w gry interaktywne i przestrzenne o tematyce ekonomicznej. Wraz z opiekunami uzgadnialiśmy zasady dalszej pracy nad projektem oraz wizyty kończącej projekt w Polsce.

Trzeci dzień naszego pobytu w Spiśskiej Novej Vsi spędziliśmy w górach. Weszliśmy na Smokovec i podziwialiśmy piękne słowackie krajobrazy. Młodzież integrowała się i robiła sobie wspólne zdjęcia przy figurkach z lodu oraz podziwiała rzeźby lodowe w lodowym domu. Popołudnie spędziliśmy na grach i zabawach zorganizowanych na miejskim basenie pływackim.

Niestety i nadszedł ostatni dzień. Rano, zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na historyczna trasę po okolicznych muzeach. Wzięliśmy udział w etnograficzno – przyrodniczej lekcji, gdzie przesympatyczne panie opowiadały najpierw o specyfice przyrodniczej strony Spiśa, parkach narodowych Słowacji, a następnie o ludowości tutejszej społeczności, tradycjach, obrzędowości i rękodzielnictwie. Obejrzelismy także film w języku polskim o faunie i florze Spiśa, a także o najwiekszych jaskiniach Słowacji. Kolejnym punktem naszej wyprawy był renesansowy zamek w Markuśovcu. W kolejnych komnatach odzwierciedlono zmiany epokowe w wyposażeniu wnętrz, zdobieniach i obyczajach. Przeszliśmy się ogrodem i wróciliśmy do miejsca zakwaterowania. Popołudnie to czas kąpieli w uzdrowiskowych wodach termalnych kompleksu wypoczynkowego w Vyrbovcu. Wieczór był czasem podsumowań i ostatnią możliwością rozmów z naszymi kolegami i koleżankami ze Słowacji i Węgier. Snuliśmy plany , które mamy zamiar uskutecznić w czasie ich pobytu w Polsce. Ten wieczór był również czasem długiego pożegnania. Już nie możemy doczekać się ich przyjazdu do nas do Chałupek. Do zobaczenia w Polsce.

Zobacz film z wydarzenia :)


 

Slowacja

 

Wstecz