Wycieczka do kopalni soli w Bochni

W piątek 14 listopada 42-osobowa grupa uczniów klas IV i V wraz z opiekunami była na wycieczce w Kopalni Soli w Bochni. Wyjechaliśmy wcześnie rano, by po trzech godzinach przybyć na miejsce. Przywitano nas bardzo serdecznie i już po kilku minutach zjechaliśmy windą górniczą na głębokość 212 m.

Zwiedzanie zabytkowej kopalni, która w roku 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO to niezwykła podróż przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni. Odwiedzający mają poczucie wyprawy w czasie dzięki ekspozycjom multimedialnym. Spotkania z królami, kupcami genueńskimi oraz duchem mnicha to niecodzienna lekcja historii.

My wybraliśmy 4-godzinny program edukacyjny „Królewsko-Górnicze miasto soli” przeznaczony dla klas IV-VI. Było to zwiedzanie kopalni połączone ze spotkaniem z XIV- wiecznym kupcem handlującym solą. Uczniowie dowiadywali się jak ważna dla tych kilku wieków była sól i jak mocno wydobycie i handel solą wpłynęło na rozwój Polski. Kierując się wiedzą zdobytą podczas tych kilku godzin uczniowie odpowiadali na pytania kupca z Genui w trakcie quizu.

Po wyczerpujących pracach umysłowych uczniowie odpoczywali spożywając posiłek oraz grając w piłkę nożną w podziemiach kopalnianych na poziomie 223 m. Do domu wróciliśmy o godzinie 18.40 zmęczeni, ale pełni wrażeń i wzbogaceni o cenne informacje dotyczące pracy kopalni, znaczenia soli i nie tylko....

W tym miejscu dziękuję panią opiekunkom oraz dzieciom, które zrobiły bardzo dobre wrażenie na paniach przewodniczkach. Podkreśliły one, że tak grzecznej grupy już dawno nie miały okazji oprowadzać.

Violetta Nowak


 

Bochnia

Wstecz